Számviteli mérleg
*Minden megrendelés mellé elküldjük az aktuális számviteli szabályzatokat ajándékba.
- Számviteli Politika
- Pénzkezelési szabályzat
- Eszközök és források értékelési szabályzata
- Eszközök és a források leltárkészítési és leltározási szabályzata
- Önköltségszámítási szabályzat
- Számlarend
- Számlatükör
Mérlegbeszámoló
Mérlegbeszámoló formái
A számviteli törvény szerinti beszámolót sokan mérlegbeszámolónak is nevezik, elsősorban az idegen nyelvű beszámolók magyarosításából. Tudni kell azonban, hogy az évi mérlegbeszámoló alatt is azt a három vagy négy dokumentumból álló beszámolót kell érteni, amit a számviteli törvény szerinti formában a gazdálkodónak a működéséről, vagyoni, pénzügyi, jövedelmi helyzetéről az üzleti év könyveinek zárását követően el kell készíteni.
A számviteli törvény szerint - bizonyos, e törvény által meghatározott feltételek mellett – többféle formában is elkészíthető a beszámoló:
Éves beszámoló
Minden kettős könyvvitelt vezető vállalkozó választhatja ezt a formát.
Kötelező azonban ez a forma akkor, ha a tárgyévet megelőző két egymást követő üzleti évben a mérleg fordulónapján, a három mutatóérték közül bármelyik kettő meghaladja az alább felsorolt határértékeket (bármely két kombináció elfogadott):
- a mérlegfőösszeg az 1200 millió forintot,
- az éves nettó árbevétel a 2400 millió forintot,
- az üzleti évben átlagosan foglalkoztatottak száma több mint 50 fő.
Éves beszámoló részei:
- a) Mérleg: a vagyont megjelenési forma, és származás-, eredet- szerint csoportosítja adott időpontra vonatkozóan, 1000 Ft-ban összevontan összesítve.
- b) Eredménykimutatás: egy adott időszakra vonatkozóan, tartalmazza a vállalkozás hozamait (bevételeit és az aktivált saját teljesítmények értékét), ráfordításokat, valamint a szervezetnél maradó adózott, mérleg szerinti eredményt.
- c) Kiegészítő melléklet: számszerű adatokat és szöveges magyarázatokat tartalmaz, a vállalkozó vagyoni, pénzügyi helyzetének, működése eredményének bemutatásához. Melléklete a cash-flow kimutatás.
Üzleti jelentés nem része – azaz nem kell letétbe helyezni a beszámolóval együtt-, de kötelező elkészíteni.
Egyszerűsített éves beszámoló
E beszámolási formát alkalmazhatja a kettős könyvvitelt vezető vállalkozó, ha két egymást követő üzleti évben a mérleg fordulónapján, az említett három mutatóérték közül bármelyik kettő nem haladja meg a fentebb felsorolt határértéket.
Egyszerűsített éves beszámoló részei:
- a) Mérleg
- b) Eredménykimutatás
- c) Kiegészítő melléklet
Összevont (konszolidált) éves beszámoló
Konszolidált beszámolót köteles készíteni (saját beszámolója mellett) az a vállalkozás, amely egy vagy több vállalkozóhoz fűződő viszonyában anyavállalatnak minősül.
Összevont (konszolidált) éves beszámoló részei:
- a) Összevont (konszolidált) mérleg
- b) Összevont (konszolidált) eredménykimutatás
- c) Összevont (konszolidált) kiegészítő melléklet
Az anyavállalatnak nem kell az üzleti évről összevont (konszolidált) éves beszámolót készítenie, ha az üzleti évet megelőző két egymást követő üzleti évben a mérleg fordulónapján a következő három mutatóérték közül bármelyik kettő nem haladja meg az alábbi határértéket:
- a mérlegfőösszeg a 6000 millió forintot,
- az éves nettó árbevétel a 12000 millió forintot,
- az üzleti évben átlagosan foglalkoztatottak száma a 250 főt.
Jelen tájékoztató anyag a teljesség igénye nélkül készült és nem tér ki minden üzleti szituációra. Kérjük, a hatályos számviteli törvényt vegye alapul. Jelen segédanyag értelmezéséből fakadó károkért a kiadó nem vállal felelősséget.
Mérlegbeszámoló lekérdezése
Az Igazságügyi Minisztérium Céginformációs és az Elektronikus Cégeljárásban Közreműködő Szolgálat adatbázisában díjmentesen lekérdezhetjük a szükséges beszámolókat és mérlegeket. A mérlegbeszámoló keresés indítása előtt készítsük elő a lekérdezni kívánt cég pontos, bejegyzett, nevét, cégjegyzék számát és adószámát. Ezek közül legalább az egyik adatot meg kell adnunk a letöltéshez.
A következő linken indítható az ingyenes mérlegbeszámoló letöltése is: mérlegbeszámoló keresés
Ingyenes mérlegbeszámoló minta
Az alábbi minta alapján az adatok kitöltésével egyszerűen elkészíthető az éves cégbeszámoló 2023-ban. Töltse le az elektronikus cégbeszámoló nyomtatványt!