Széles Imre: Minimum járulékfizetés a biztosítás folyamatosságának fenntartása érdekében
Gyakran előfordul, hogy az adott munkavállaló táppénz jogosultsága lejár, miközben az érintett ezt követően továbbra is keresőképtelen állományban van.
A Tbj. (2019. évi CXXII.) törvény 16. § c) pontja ezzel összefüggésben úgy rendelkezik, hogy szünetel a biztosítás a munkavégzési (szolgálatteljesítési) kötelezettség alóli mentesítés ideje alatt, kivéve, ha a munkavégzés alóli mentesítés idejére a munkaviszonyra vonatkozó szabály szerint átlagkereset jár, vagy munkabér (illetmény), átlagkereset (távolléti díj), táppénzfizetés történt.
Tehát az e helyzetben kerülő munkavállaló biztosítás szünetel, amit a foglalkoztatónak a T1041-es nyomtatványon be kell jelentenie, az érintettnek pedig egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetnie. (Ebben az esetben ugyanis a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. (Eb.) törvény 29. § (10) bekezdés értelmében nem alkalmazható a 45 napos szabály.)
Például, ha egy munkavállaló táppénzjogosultság augusztus 21-én megszűnik, de továbbra is keresőképtelen, akkor augusztus 22-től egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére kötelezett.
Ugyanakkor, ha a foglalkoztató úgy dönt, hogy a hátralévő augusztusi napokra munkabért számfejt a számára, akkor nem szünetel a biztosítása. Ebben az esetben természetesen alkalmazni kell a minimum járulékfizetés szablyait.
A Tbj. 27. § (2) bekezdése a minimális járulékalapot havi szinten határozza meg azzal, hogy arányosan csökken a minimum járulék alap a táppénzes napokkal.
Ez azt jelenti, hogy az érintett után augusztus hónapra a minimális járulékalapot a következők szerint kell meghatározni: a hónap napjainak a számát (31) csökkenteni kell a táppénzes napok számával) és a különbséget meg kell szorozni a minimálbér 30 százalékának a harmincad részével.
Így, ha az előző példában említett személy augusztus 21-ig táppénzben részesült, akkor augusztus havi minimum járulékalapja: 10 x 2.320 = 23.200 forint
A teljesség kedvéért meg kell jegyeznünk, hogy célszerűbb megoldás, ha a vázolt esetben a munkaadó bejelenti a biztosítás szünetelését és az egészségügyi szolgáltatási járulék megfizetését vállalja át a dolgozótól, aki ezzel párhuzamosan bejelentkezik az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére.
Természetesen nem csak a táppénz lejárta miatt állhat elő a vázolt helyzet.
Az sem egyedi eset, hogy a munkáltató likviditási problémák miatt nem képes a fizetéseket utalni. Ebben az esetben a legrosszabb megoldás, hogy a havi bevallást ennek ellenére úgy nyújtja be, mintha számfejtés rendben megtörtént volna.
A bevallást csak a ténylegesen kifizetett összegek vonatkozásában kell/lehet teljesíteni. Ha nincs tényleges bérfizetés, a bevallást a „ténylegesesen kifizetett” 0 forintos bérrel kell teljesíteni, de mivel a munkavállalók biztosítása fennáll, a társadalombiztosítási járulékot a minimum járulékfizetésre vonatkozó szabályok szem előtt tartásával be kell vallani.
A tényleges kifizetést követően pedig önellenőrzéssel lehet ezen időszakot helyretenni.
Természetesen nincs minimum kötelezettség, ha olyan munkavállalóról van szó, aki
- csecsemőgondozási díjban, gyermekgondozási díjban, gyermekek otthongondozási díjában, örökbefogadói díjban, gyermeknevelést segítő ellátásban, gyermeknevelési támogatásban, ápolási díjban részesül, vagy
- a köznevelési intézményben nappali rendszerű iskolai oktatás keretében vagy nappali oktatás munkarendje szerint folyó oktatásban folytat tanulmányokat
- szakképző intézmény által szervezett szakmai oktatásban jogszabály alapján ingyenesen részt vevő tanuló, illetve képzésben részt vevő személy, továbbá
- felsőoktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytató hallgató.